Сьогодні буде “pillow talk” про особисті кордони на робочому місці. Так чи інакше, майже кожен працівник стикається з порушенням власних кордонів і, можливо, навіть не помічаючи того, порушує чиїсь. Отже, що таке особисті кордони, як зрозуміти що їх переступають і яких тем краще уникати, щоб не порушувати особисті кордони інших!
Ця тема не нова, але обіцяє бути корисною для тих, хто відчував дискомфорт на роботі і нав’язливе відчуття “я б не хотів про це взагалі говорити, але був змушений”.
Що таке особисті кордони
Це поняття не так давно почало обговорюватись у суспільстві, більшіть наших громадян мають нечітке уявлення про особисті кордони. Якщо визначити простими словами, що таке особисті кордони, то це тонка межа того, що ми дозволяємо і не дозволяємо робити стосовно себе іншим людям.
Що можна вважати порушенням особистих кордонів на роботі
Порушенням ваших кордонів можна вважати і перекручування вашого імені! Ви приходите на бізнес-зустріч і хтось до вас звертається “Наташа”, або “Даня”. Ви ж представлялися як “Наталя” або “Данило”. Ви ввічливо просите називати вас так, як ви і представились, а у відповідь чуєте “А це хіба не одне і те ж ім’я? Просто скорочене. Яка різниця?”. Ось тут і починається перетин ваших кордонів, коли іншим людям здається, що ви щось собі вигадали. Дивно, але чомусь закордонні співробітники чи партнери звертаються до вас саме так, як ви й представились… Це культурні особливості. Це лише один з можливих варіантів, тому пропонуємо розглянути фрази-дзвіночки, які свідчать про те, що хтось вже стоїть біля ваших кордонів:
- О! Два тижні тебе не бачила, ти так схудла!
- А як там твої справи з чоловіком?
- Щось у тебе синці під очима, ти часом не хворий?
- А скільки коштують твої чоботи?
- Новий телефон? А хто подарував?
- А для чого тобі лікарняний?
- А для чого тобі така довга відпустка?
Чомусь більшість людей у нашій країні думають, що раз люди опинились у одному офісі у один і той же час, то вони тепер точно повинні бути “бро”. На Заході не прийнято змішувати роботу і дружбу, за рідкісними винятками. Коли виникають подібні питання, типу “А для чого тобі лікарняний?”, то на Заході відповідь буде приблизно такою “Перепрошую, це мої особисті справи, я б не хотіла обговорювати стан свого здоров’я. Єдине, що я точно можу сказати – мені потрібен лікарняний”. І це не викличе жодних додаткових запитань і у майбутньому вони не повторюватимуться. У нас чомусь прийнято приймати позицію суперечки у стилі “Слухай, ну я ж не просто так питаю, я твій менеджер, мені треба знати причину. Раптом ти мене за носа водиш і просто хочеш декілька днів відпочити?”. Насправді, нікому не потрібно знати про причину вашого лікарняного, якщо ви самі не порахуєте за потрібне про це повідомити.
Як зрозуміти, що ви переступаєте
кордони іншої людини
По-перше, звертайте увагу на реакцію, міміку та жести свого співрозмовника, якщо реакція після запитання про сімейну поїздку вихідного дня неоднозначна, то краще переведіть тему у інше русло.
Якщо ви помічаєте, як співрозмовник зніяковів, зробив неочікувану паузу, заплутався чи різко змінився в обличчі, то знайте – ви перетнули особисті кордони свого колеги.
Уявіть, що у вас бізнес вечеря у ресторані, ви замовили телятину і червоне вино, а ваша колега поряд телятину і біле вино. Ви ж, як добра людина, хочете допомогти, ну ясна річ! І кажете: “Телятина – хороший вибір, але до неї прийнято замовляти червоне вино”. За столом ще 10 ваших колег і майже всі це почули. Звісно, всі культурно промовчали, максимум хтось пропустив жарт. Вітаємо, щойно ви порушили особисті кордони вашої колеги, яка хотіла білого вина до телятини. Висновок простий – не давайте “поради”, коли про них не просять.
Як відстоювати особисті кордони на роботі
Звісно, робити це потрібно ввічливо, але наполегливо! Неймовірно, але факт – нерідко на Заході для вирішення таких проблем залучають третє обличчя, тобто HR. Відстоювати особисті кордони найкраще за схемою:
- Висловити факт порушення особистих кордонів на роботі
- … описати відчуття
- … прохання припини дію
- … запропонувати альтернативу (вирішення)
Приклад: Для Ані дуже не подобається, коли Василь називає її Ганною
- Василю, коли ти називаєш мене Ганною
- … я почуваюся розгублено
- … ти не міг би припинити називати мене Ганною
- … адже у паспорті та й у житті я Анна, тому називай мене саме так.
Якщо не діє з першого разу, повторюйте це декілька разів, майже як мантру.
А що буде, якщо порушувати особисті кордони інших людей на роботі
Окрім того, що у вас зіпсуються стосунки з колегами, то ви ще й матимете розмову з HR. Головною метою цієї статті є – повага до особистих кордонів на роботі, як своїх так і інших людей. Ми звертаємо увагу на всі деталі і на особисті кордони в тому числі. Адже лише так можна створити здоровий, ефективний та щасливий колектив. Щоб стати частиною нашої сім’ї – переходьте на сторінку вакансії, надсилайте свої резюме та приєднуйтесь вже зовсім скоро!